سر «شرط‌بندی» این کارها را نمی‌کنم
۱۱ اسفند ۱۳۹۵
شهرداری در امنیت مطلق!
۱۱ اسفند ۱۳۹۵

رسانه ملي چطور مردم را دل‌زده كرد؟

فاطمه پاقلعه‌نژاد

سؤال: رسانه ملي چگونه مردم را از خود دل‌زده كرد؟
پاسخ: به راحتي!
ويدئوي بخش‌هاي مختلف خبري روز دوشنبه را ببينيد متوجه مي‌شويد! صبح دوشنبه، مردم روزشان با خبر اسكار شروع شد…
سينما دوست بودند يا نبودند، هنر را مي‌شناختند يا نمي‌شناختند، از اسكار و‌ ساز و كار آن چيزي مي‌فهميدند يا نمي‌فهميدند، همان كه صبح اول صبح‌شان با اين خبر شروع شد سرشان را با غرور بالا گرفتند.
خبر این كه يك كارگردان ايراني براي دومين‌بار بزرگترين جايزه سينمايي جهان را برده و براي دريافت آن، دو هموطن، يك بانوي فضانورد و يك دانشمند فضايي را به نمايندگي از خودش فرستاده و خودش با دهن‌كجي به ترامپ گفته چه بتوانم در مراسم حاضر شوم چه نتوانم، نمي‌آيم.
اینها برايشان كافي بود تا خوشحال‌شان كند. تا احساس غرور كنند. تا آن رگ غيرت ملي كه اين‌طور مواقع قلقلكش مي‌شود و خون را با قدرت بيشتري به قلبشان پمپاژ مي‌كند و سرشان را بالا بگيرند.
اما رسانه ملي چه كرد؟ اين متن خبر يك دقيقه‌اي يكي از بخش‌هاي خبري سيما درباره اسكار است:
«جايزه بهترين فيلم خارجي‌زبان جشنواره فيلم آمريكا!! اسكار به فروشنده اصغر فرهادي رسيد. اين در حالي است كه در پي دستور ترامپ مبني بر ممنوعيت ورود اتباع هفت كشور از جمله ايران به آمريكا عوامل فروشنده در اين مراسم حضور نداشتند!! دو ايراني ساكن آمريكا!! به نمايندگي از اصغر فرهادي اين جايزه را دريافت كردند. فرانس ۲۴ ضمن سياسي خواندن مراسم اسكار امسال گزارش داد سياست‌هاي دونالد ترامپ بر اسكار امسال سايه انداخته بود و فرمان رئيس‌جمهور آمريكا براي ممنوع كردن ورود اتباع كشورهاي مسلمان به اين كشور باعث شد تا هاليوود بدين‌گونه و با جوايز سياسي!! اعتراض خود را به سياست‌هاي ترامپ نشان دهد!!»
علامت تعجب‌هاي متن خبر، دقيقاً همان نكاتي هستند كه رسانه ملي در مورد آنها با مردم اختلاف نظر جدي دارد و مردم را از رسانه ملي دل‌زده مي‌كند.
+ جشنواره فيلم آمريكا و نه مشهورترین مراسم و جوایز سينمايي دنيا!
+ عوامل فروشنده حضور نداشتند و نه مراسم را تحريم كردند !!
+ دو ايراني ساكن آمريكا و نه یک بانوي فضانورد و كسي كه به احترام دانشش سياره‌اي به اسمش نام‌گذاري شده!
+ بدين‌گونه و با جوايز سياسي و نه به خاطر كيفيت خود فيلم كه در ايران هم پرفروش‌ترين فيلم تاريخ شده!!
يعني دقيقاً همان مواردی كه باعث شادي مردم در روز دوشنبه شده بود، در متن خبرهاي سيما جور ديگري گفته شد. اين اختلاف نظرها تقريباً در همه مواردي كه مردم از آن خوشحال يا ناراحت مي‌شوند، با رسانه ملي وجود دارد. اختلاف نظرهايي كه گاهي خيلي عميق و گاهي در حد اعلام نشدن نام يك‌ فرد است. گاهي هم به صورت عدم پخش تيزر يك فيلم سينمايي كه مردم از آن استقبال كرده‌اند يا موضع‌‌گيري به نفع يك جناح خاص در مسائل سياسي رخ مي‌دهد و دل‌زدگي و فاصله مردم با اين رسانه كه روزي تنها رسانه مورد استفاده مردم بود را بيشتر و بيشتر مي‌كند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × دو =